Praha již počtrnácté ocenila přední odborníky za přínos kongresovému průmyslu
Šestice osobností, které se významně zasloužily o rozvoj kongresového průmyslu v Praze, byla v úterý 8. dubna slavnostně oceněna během 14. ročníku Ambassador Awards Evening. Prestižní ceny si laureáti převzali v Rezidenci primátora hlavního města Prahy. Organizace Prague Convention Bureau, která zastřešuje pražský kongresový průmysl, společně se zástupci hlavního města Prahy a Ministerstva pro místní rozvoj tradičně ocenila přední české vědce, profesory, lékaře a další špičkové odborníky za jejich zásluhy o přivedení významných mezinárodních akcí do metropole.
Ambassador Awards Evening se uskutečnil pod záštitou primátora hlavního města Prahy, Bohuslava Svobody, který se předávání cen též osobně zúčastnil. O vítězích jednotlivých kategorií již tradičně rozhodovala nezávislá 16členná komise složená ze zástupců cestovního ruchu, kongresového průmyslu, akademiků a dalších zástupců soukromé a veřejné sféry.
„Během letošního, již 14., ročníku Ambassador Awards Evening jsme ocenili šest výjimečných osobností, které se zásadním způsobem podílely na rozvoji kongresového průmyslu v Praze. Jejich úsilí pomáhá budovat mezinárodní renomé české metropole jako atraktivní kongresové destinace. Příkladem inspirativního přístupu je i kreativní využití pražských tramvají pro přepravu účastníků konference s více než dvěma tisíci osobami. Toto ekologické a logisticky efektivní řešení sklidilo nadšení ze strany organizátorů i zahraničních hostů a stalo se jedním z důvodů, proč se akce v roce 2025 do Prahy vrací. Od začátku letošního roku navíc posouváme komfort zahraničních delegátů ještě dále díky digitalizaci takzvaného kongresového jízdného, které je nyní dostupné v plně elektronické podobě – pohodlně, přehledně a s ohledem na udržitelnost,” říká Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau.
Za uplynulý rok 2024 byly v následujících šesti kategoriích oceněni tito ambasadoři a akce:
Kongres roku 2024:
- Paní Jacky Schweinzger, CMP za 44. výroční setkání vědecké sekce Mezinárodní společnosti pro transplantaci srdce a plic (ISHLT)
Kongres, který je největším svého oboru na světě, navštívilo během čtyř více než 3 600 delegátů z 61 zemí světa – lídrů a expertů na pokročilou léčbu srdečních a plicních onemocnění. O významu kongresu svědčí i velký počet vědeckých sezení s více než 1 400 prezentacemi na různá témata týkající se výzkumu transplantací srdce a plic, mechanickou oběhovou podporu a plicní hypertenzi. Zazněly zde přednášky na témata jako transplantace srdce během války od kardiologa Boryse Todurova, vedoucího Kyjevského institutu srdce, či využití umělé inteligence při rozhodování o srdečních transplantacích. Akce se koná mimo Severní Ameriku vždy jen jednou za tři roky a díky spolupráci s profesionály v oboru pohostinství se podařilo akci zpět do Prahy získat po pouhých 12 letech. Pražský kongres byl nejúspěšnějším ISHLT kongresem pořádaným mimo Severní Ameriku, s největším počtem účastníků, prezentujících a vyprodanou výstavní halou.
Kongres do 500 účastníků roku 2024:
- Prof. Dr. Ing. Karel Bouzek za 14. ročník mezinárodní konference o vodíkových technologiích (Hydrogen Days)
14. ročník konference opět podtrhl význam vodíkových technologií jako klíče pro udržitelnou budoucnost a propojil vědeckou komunitu, průmysl a politiku s cílem urychlit reálné zavádění vodíkových technologií. Důraz byl kladen především na legislativní výzvy, integraci vodíku s obnovitelnými zdroji a praktická řešení pro efektivní využití vodíku v každodenním životě.
Kandidatura roku 2024:
- Prof. MUDr. Pavel Calda za kandidaturu na 22. ročník Světového kongresu fetální medicíny
Díky světovému renomé se podařilo profesoru Caldovi získat pro rok 2025 organizaci Světového kongresu fetální medicíny, který v červenci přivítá více než 3 500 předních odborníků z oblasti prenatální diagnostiky, perinatologie a fetální terapie – tedy oborů, ve kterých vyniká několik specializovaných českých pracovišť. Kongres s tímto oborným zaměřením a rozsahem se bude konat v České republice vůbec poprvé a skrze své workshopy, semináře a přednášky umožní mladým lékařům získat nejnovější poznatky přímo od světových kapacit, což přispěje ke zkvalitnění místní péče o těhotné ženy a nenarozené děti.
Korporátní akce roku 2024:
- Larry Čermák za Konferenci Emergence o společné budoucnosti kryptoměn
Na sklonku roku 2024 propojila konference fyzický a digitální svět blockchainových a kryptografických komunit z amerického kontinentu i asijských zemí a nabídla jim dva dny přednášek od více než 90 odborných řečníků, doprovodné akce, prezentace startupů a finále soutěže Campus Final.
Inspirace roku 2024:
- Paní Lynn M. Beierschmitt, CITP, CMP, CIS za The One Conference
Konference přivítala více než dva tisíce osob, přičemž velkou část z nich tvořily též děti všech věkových kategorií. Harmonogram akce byl připraven tak, aby se rodiče mohli věnovat tématu konference a pro jejich děti byl ve stejném čase připraven program vhodný pro jejich věk. Díky tomu a výběru jednotlivých míst pro konání programů bylo možné zajistit přepravu čistě prostřednictvím privátního pronájmu tramvají městské hromadné dopravy se speciálním brandingem akce. Toto uspořádání mělo jak pozitivní ekologický, tak ekonomický vliv a zároveň bylo velmi neobvyklé pro takto velkou akci a samotné účastníky z celého světa. Díky tomuto unikátnímu zážitku a pozitivní zpětné vazbě se klient vrací v létě 2025 zpět do Prahy.
Dlouhodobý přínos kongresovému průmyslu:
- Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., FERA, Dr.h.c., přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie, vedoucí Transplantační laboratoře, IKEM
Profesor Viklický je uznávaným odborníkem, jehož výzkum v oblasti transplantací ledvin a transplantační tolerance přináší zásadní poznatky. Svou odbornou činností zásadně přispěl k rozvoji kongresového průmyslu Prahy nejen skrze organizaci národních a mezinárodních kongresů a symposií v oblasti transplantací orgánů a nefrologie ale také založení každoročních česko-rakouských nefrologických symposií v roce 2011, která pan profesor organizuje dodnes. Díky jeho aktivitě se Česká republika stala vyhledávanou destinací pro odborné konference. Profesor Viklický byl zároveň v roce 2012 iniciátorem vzniku Školy transplantační́ medicíny a i nadále se věnuje vzdělávání mladých vědců, kteří pod jeho vedením získávají prestižní ocenění.
„Kongresy, konference ale i malá symposia jsou místem setkávání a navazování kontaktů, které vyústí v budoucí spolupráci, jenž je naprosto nezbytná. Především mezinárodní akce jsou pro nás, jako menší středoevropskou zemi, zcela zásadní,“ říká profesor Viklický. „Jednak máme možnost prezentací našich poznatků a úspěchů, ale také můžeme nasávat nové informace a rychle je implementovat do klinické praxe i do výzkumu, v čemž v České republice vynikáme. I proto jsem rád, že se nám podařilo pro Prahu po 20 letech opět získat pořádání Evropského transplantačního kongresu ESOT, který se zde uskuteční již v roce 2027.“
Hlavními partnery večera byly: Hlavní město Praha, Ministerstvo pro místní rozvoj a Czech Convention Bureau.
Fotogalerie z akce je dostupná na naší Facebookové stránce. (photocredit: Lukáš Bíba)