„A přece je kulatá!“ Výstava v Lobkowiczkém paláci ukazuje svět podle legendárních kartografů
Lobkowiczký palác na Pražském hradě zve návštěvníky na pozoruhodnou výstavu „A přece je kulatá!“, která doplňuje stálou expozici. Tato dočasná instalace byla otevřena na konci roku 2024 a k vidění bude do 30. října 2025. Výstava představuje ukázky vzácných historických glóbů, map a cestopisů z Lobkowiczkých sbírek.
Návštěvníci se mohou těšit na výjimečné exponáty, jako je nebeský a zemský glóbus z roku 1600 z dílny významného kartografa Jodoca Hondia, rané vydání Atlasu Gerharda Mercatora, kolorovaná mapa z roku 1513 od Martina Waldseemüllera, dílo Athanasia Kirchera o Číně či cestopis Johana Albrechta von Mandelslo, který popisuje dobrodružnou cestu do Indie. Kromě toho výstavu doplňuje videoprezentace, která vysvětluje význam glóbů v raně novověké Evropě, přibližuje řemeslnou práci jejich tvůrců a především seznamuje diváka s náročným procesem jejich nedávného restaurování.
„K výstavě jsou připraveny vzdělávací programy pro školy, které přibližují studentům, jak se v minulosti vyvíjelo zobrazování světa. V rámci workshopu, jenž je součástí programu, mají účastníci navíc skvělou příležitost vyzkoušet si práci kartografů na vlastní kůži a vyrobit si zmenšenou repliku historického glóbu,“ říká hlavní autor výstavy a edukátor Lobkowiczkých sbírek Jan Malý.
Podoba výstavy se několikrát pozmění. Mapy a rytiny v cestopisech, zejména ty kolorované, mohou být totiž z ochranných důvodů vystaveny jen po několik týdnů. Návštěvníci tedy mohou výstavu shlédnout hned několikrát a pokaždé uvidí jiné poutavé ilustrace a vzácná kartografická díla. Poprvé se stránky v cestopisech i vystavené mapy obměnily ve středu 29. ledna.
Například dílo Athanasia Kirchera o Číně tak nyní nabízí další ze svých půvabných ilustrací odhalujících užaslému Evropanovi 17. století svět daleké exotické země v té podobě, v jaké mu je předkládali doboví autoři. Předchozí výjev, který představoval „netopýry velké jako kočky”, tak nahradil nový, na němž můžeme obdivovat létající želvy.
Restaurování glóbů z Lobkowiczkých sbírek bylo provedeno v roce 2023 s využitím příspěvku poskytnutého Ministerstvem kultury z Programu restaurování movitých kulturních památek. Vitríny pro vystavení glóbů zapůjčilo Uměleckoprůmyslové museum.
Výstava je součástí stálé expozice Lobkowiczkého paláce, který je otevřen denně od 10:00 do 18:00. Vstupenky lze zakoupit na místě nebo online na webových stránkách https://www.lobkowicz.cz/lobkowiczky-palac. V případě mimořádného zájmu lze uspořádat workshop, na němž se účastníci dozvědí, jak naši předci vnímali svět kolem sebe a zobrazovali jej na mapách a globech. Pro organizaci skupinového workshopu se obracejte na následující kontakt: Jakub Fajnor, +420 720 078 272, jakub.fajnor@lobkowicz.cz.