Hodiny zrekonstruovaného Průmyslového paláce odbijí příští rok v červnu
Rekonstrukce Průmyslového paláce na Výstavišti úspěšně pokračuje třetím rokem. Hodinová věž, jeden z nejvýraznějších prvků celého objektu, je v současnosti téměř dokončena a instalace hodinových ciferníků je právě v přípravě. Samotné hodiny začnou odbíjet, jakmile bude stavba plně dokončena, což se očekává v červnu příštího roku.
„Průmyslový palác je architektonickou perlou Prahy, ale také symbolem její kulturní vitality a kontinuity. Těším se na první odbití hodin po dokončené rekonstrukci – bude to jasný signál, že Praha je zde připravena nabídnout nové možnosti pro kulturní a společenské události světového formátu,“ říká náměstek primátora pro kulturu, cestovní ruch, výstavnictví, památkovou péči, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil.
Práce na kompletní rekonstrukci Průmyslového paláce na pražském Výstavišti jsou v procesu již tři roky. Vyhořelé levé křídlo dostalo nové obrysy a nyní se zakrývají ocelové konstrukce. Stavba má před sebou poslední rok a několik měsíců do úplné finalizace. S příchodem jara nabírají práce na stavbě opět na větší intenzitě. V současné chvíli pracovníci zasklívají kopule věže, instalují kovová opláštění a připravují i dubové podlahy. Nastěhován je hodinový stroj a v přípravě je také instalace hodinových ciferníků. K finálním pracím na věži dojde na konci jara. Hodiny pak začnou opět odbíjet s dokončením celé stavby, kdy předpokládaný termín předání stavby je červen 2026.
„Rekonstrukce Průmyslového paláce patří k nejnáročnějším projektům v mé gesci. Přesto jsem rád, že jsme se do jeho obnovy po ničivém požáru z roku 2008 v minulém volebním období pustili. Věřím, že stavbu dotáhneme do finále bez komplikací a příští rok se tady setkáme u předání stavby, která se stane novou dominantou Výstaviště a také pražské kulturní scény a výstavnictví,“ říká pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský.
Levé křídlo
„V době třetího roku rekonstrukce a dostavby Průmyslového paláce právě dokončujeme střechy na levém křídle a střední hale s hodinovou věží. S nástupem jarních měsíců budeme moci zintenzivnit činnosti na pravém křídle. Zde nám totiž objekt, který byl v této části původně zamýšlen jako dočasná stavba, během stavebních prací připravil řadu překvapení. Po nutných úpravách projektové dokumentace práce běží podle aktualizovaného harmonogramu. Nyní pokračujeme v postupné demontáži stropní vestavby a během tohoto roku máme v plánu zejména realizace venkovních i vnitřních omítek a hrubých podlah,“ uvedl David Čech vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která je lídrem sdružení zhotovitelů, jehož dalšími členy jsou firmy AVERS, SYNER a Metrostav.
Pravé křídlo
V pravém křídle budou postupně navráceny tři historické lustry s tím, že jeden z nich je nyní již dokončen a dva další budou instalovány těsně před dokončením samotné rekonstrukce. V první části pravého křídla se nyní rovněž zatepluje střecha Předpokládaný termín dokončení celé střechy je na jaře 2026.
Střední hala
Práce značně pokročily i v interiérech střední haly. Zde je zrestaurovaná větší část ozdobných prvků, včetně původních lustrů. Hotovo je nyní také 80 % střechy. Aktuálně se také dokončují práce na vitrážích, které dva roky restaurovali skláři v Kolektiv Ateliers. Z celkového počtu 107 700 jednotlivých skel bude složeno 5023 výplní, které zaberou plochu o výměře 2256 m2.
„Již tři roky probíhají práce na obnově hlavní dominanty Výstaviště – Průmyslového paláce, a nyní nastává čas připravit i obchodní aktivity, aby po svém otevření znovu ožil významnými akcemi, které přispějí k rozvoji nejen Výstaviště, ale i Prahy jako klíčové destinace pro MICE sektor. V tomto ohledu bude mít Průmyslový palác určitě co nabídnout, a to jak organizátorům kulturních akcí, tak konferencí nebo korporátních akcí. Plánování takových eventů je však dlouhodobá záležitost, a proto již nyní prezentujeme nový Průmyslový palác na významných mezinárodních veletrzích a prodejních akcí,“ doplňuje Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.
Cílem projektu je šetrně obnovit historickou stavbu z roku 1891 včetně stavby jeho levého křídla, které vyhořelo v roce 2008. Zároveň však budou vnitřní prostory uzpůsobeny tak, aby odpovídaly současným požadavkům na pořádání veletrhů i dalších významných kulturních a společenských akcí, a to s ohledem na environmentální potřeby dnešní doby.