Praha Inovativní X
Praha není jen úžasné historické město s nepřeberným množstvím památek, excelentní gastronomií, srdečnými obyvateli a s širokou nabídkou nejrůznějších akcí. Je také moderním a inovativním vědeckým hubem. V mnoha oborech, jakými jsou například umělá inteligence a robotika, biomedicína, nízkouhlíkové technologie, datové technologie či vybraná kreativní odvětví, Praha vyniká a nabízí tak ideální příležitosti pro konání takto tematicky zaměřených kongresů a konferencí.
Desáté vydání vás přenese do světa nejlepších pražských a českých start-upů, vezme vás na projížďku autonomním minibusem a ukáže, jak za pomocí umělé inteligence vytvořit vizuální identitu či obsah pro vaši akci.
Jak mít přehled o novinkách v HoReCa segmentu
Tak to přesně ví pražský startup SharpGrid, který se zabývá průzkumem a sběrem dat právě v segmentu hotelů, restaurací a kaváren, a to celosvětově. A jaká data díky tomuto startupu můžeme získat? Třeba kolik nových podniků kde otevřelo, do jaké kategorie patří a třeba i to, jak se pohybuje jejich cenová politika, nebo jaké jsou jejich prodeje. Není tak divu, že SharpGrid využívají i takové značky jako Heineken nebo Unilever a do jeho dalšího rozvoje nyní přispívá i několik investorů. Více informací se dozvíte na webu CzechCrunch.
Po areálu pražského Výstaviště autonomním autobusem
Pražským Výstavištěm lidé procházejí povětšinou pěšky, na přelomu září a října však mohli návštěvníci areálu zcela bezplatně vyzkoušet i jeden, poměrně netradiční, způsob přepravy – jízdu autonomním minibusem. Výstaviště totiž v rámci akce „Jízda budoucnosti“ poskytlo široké veřejnosti možnost svézt se samořídícím minibusem pro 8 osob, který dosáhne rychlosti až 20 km/h a mohou ho využít i vozíčkáři. O jízdách informoval i zpravodajský web iDNES.cz, na kterém naleznete kromě fotografií i video z testovacích jízd.
Pokud se chcete podívat, kde vznikají nejen technologie pro autonomní vozidla, zaškrtněte si v diářích datum 6. října. Právě tento říjnový pátek totiž otevírají v rámci Noci vědců dveře české vysoké školy a vědecká pracoviště. Na jaká místa se můžete podívat přímo v Praze se dozvíte na webu akce.
Umělá inteligence pomáhá tvořit vizuální identitu pražských akcí
Pražský festival světla „Signal Festival“ je v kulturním kalendáři české metropole již zažitou stálicí. V letošním roce, kdy se festival uskuteční již pojedenácté, představili jeho organizátoři novou identitu související s tříletým cyklem s názvem Ekosystémy. Právě novou vizuální identitu Signal Festivalu pomohla grafikům Janu Brožovi a Janu Novákovi vytvořit umělá inteligence. Na její podobu a na to, jaké instalace si Signal Festival na polovinu října pro své návštěvníky připravil, se můžete podívat na webu Seznam Zprávy.
Signal Festival však není jedinou akcí, která využila umělou inteligenci. V září vystoupil v rámci festivalu klasické hudby Dvořákova Praha umělec Refik Anadol. Světoznámý výtvarník využil pro svoji prezentaci nejen umělou inteligenci, ale i strojové učení. Jeho audiovizuální výtvor v podobě 3D videosekvence odkazující na samotného Antonína Dvořáka byl k vidění před Rudolfinem od 8. do 13. září. Reportáž z této akce přinesly Seznam Zprávy.
Znáte nejlepší české startupy?
Rozhodně se nedá říci, že by česká startupová scéna neoplývala dostatkem inovativních nápadů a nadaných osob. Jejich práci, a svým způsobem i šíření dobrého jména Prahy a České republiky, oceňují hned dvě akce se shodným názvem: Startup Awards. Zatímco Startup Awards webu CzechCrunch dominoval projekt Upheal soustředící se na dušení zdraví, Startupem roku magazínu Forbes se stal Better Stack, který sleduje dostupnost webů a pomáhá chránit majitele stránek před technickými výpadky služeb.
Zanedlouho se též dozvíme výsledky další zajímavé soutěže, a to třetího ročníku AI Awards. Ta oceňuje především osobnosti či organizace za jejich přínos k rozvoji AI u nás. Slavnostní předání cen proběhne v Praze a bude pomyslných vrcholem celoměsíčního eventu Dny AI.
Rádi se dozvíte další zajímavosti? Projděte si i tři předchozí čísla Prahy inovativní: