Praha sbírá další zlato – je nejlepším studentským městem Evropy
Matička měst, jak se Praze též přezdívá, opanovala další žebříček, tentokrát hodnotící destinace z pohledu studentů. Žebříček „50 Best Student Cities in Europe for 2024“ zhodnotil zkušenosti studentů z celého světa, kteří žijí a studují v různých koutech Evropy. Praha zabodovala ve všech sledovaných kategoriích a vyšvihla se tak do čela hodnocení evropských měst.
Mezi hodnocenými kritérii v rámci žebříčku bylo též akademické prostředí či úroveň bezpečnosti v daném městě. Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru (2024 Global Peace Index). V analýze Taxi2Airport.com byla Praha v roce 2020 dokonce vyhodnocena jako nejpřívětivější destinace pro ženy – cestovatelky.
Co se týče akademického prostředí, Praha nabízí nespočet možností pro vzdělávání v různých oblastech lidského vědění. Podle statistik z roku 2022 se v Praze nacházely téměř dvě stovky středních škol a více než 120 tisíc studentů se následně rozhodlo pro pokračování ve studiu na jedné z 29 pražských veřejných či soukromých vysokých škol a univerzit.
Nejde však jen o kvantitu, ale především o kvalitu, kterou vysoké školy a univerzity v Praze nabízejí. Dlouhodobě se podle QS World University Rankings nejlépe mezi pražskými univerzitami umisťuje Karlova univerzita (v roce 2024 obsadila celosvětově 248. místo), České vysoké učení technické (454. místo) a Vysoká škola chemicko-technologická (556. místo). Díky inovacím a objevům, se kterými přicházejí právě studenti těchto škol, navíc můžeme doufat, že v dalších letech se tyto univerzity v celosvětových hodnoceních posunou ještě výše.
Nejen díky tomu, ale též s ohledem na široké spektrum oborů, které lze v Praze studovat, je česká metropole každoročně cílem mnoha zahraničních studentů, kteří se též často rozhodnou v Praze zůstat i po studiu a zahájit zde svou kariéru. Praha je již proslulá svou otevřeností a přívětivostí vůči expatům, k čemuž přispívá i podpora Magistrátu hlavního města Prahy, který zřídil Expat Centre Prague, tedy centrum pomáhající zahraničním odborníkům s jejich přesunem do Prahy a se zařízením jejich pobytu zde. Kromě základních informací centrum poskytuje též podporu při sžívání se s místním kulturním prostředím a pomáhá překonat kulturní šok expatům ze vzdálenějších destinací. Po studiích se tak mladí dospělí nemusí obávat toho, že by v Praze nenašli dostatek podpory a možností pro jejich kariérní růst. Díky unikátní kombinaci různých klíčových faktorů není divu, že se Praha též často umisťuje na předních příčkách světových žebříčků nejpopulárnějších destinací právě pro expaty.
Jedním z dalších benefitů Prahy je též snadná dostupnost města. Letiště Praha nabízí aktuálně přímé spojení s více než 170 destinacemi po celém světě a pražská hromadná doprava je hodnocena jako druhá nejlepší na světě. Přicestovat do české metropole a pohybovat se v rámci ní tak není jen snadné, ale i finančně dostupné – obzvláště pro studenty, kteří mohou využít zlevněného jízdného.
To vše, včetně akademického zázemí, následně z Prahy činí též jednu z nejoblíbenějších kongresových destinací světa, která nabízí širokou škálu kongresových prostor, které jsou snadno dostupné prostředky zmíněné hromadné dopravy, na níž mohou kongresoví delegáti získat takzvané kongresové jízdné po splnění podmínek zcela zdarma.